środa, 14 maja 2014

Adresowanie komórek w programie Excel

Adresowanie komórek w Excel(zarówno jest to wykorzystywane w pakiecie Microsoft Office, OpenOffice jak i Dokumenty Google) dzieje się bez naszej wiedzy i każda komórka ma przypisany adres już po włączeniu skoroszytu. 


Istnieją trzy sposoby adresowania:

  • względne, 
  • bezwzględne, 
  • mieszane,


Adresowanie względne ( A1, B5)

Jest domyślnym odwoływaniem się do komórek w formułach (po wpisaniu w komórce znaku "=" i kliknięciu na inną komórkę wklei adres względny, jak na obrazku poniżej). Adres względny mówi Excelowi o ile komórek w poziomie i w pionie ma się przesunąć, czyli np. w sytuacji z obrazka - weź zawartość komórki, która znajduje się o 1 w lewo i 0 w górę - tak rozumie to excel pod symbolem "E1" w naszym pasku formuły za znakiem "=".
Dzięki tak elastycznemu podejściu do pobierania danych, mamy możliwość kopiowania formuł, przez przeciąganie ułatwiając nam pracę z danymi w kolejnych wierszach/kolumnach. Opiszę to zagadnienie w kolejnym artykule.

Adresowanie bezwzględne ($A$1, $C$4)

Ten typ odwołania jest przeciwieństwem adresowania względnego. Oznacza to ,że podczas powielania/przeciągania formuły adres ten zawsze będzie wskazywał tą samą komórkę. Przydatna rzecz gdy mamy jakieś stałe w formule (np. podatek VAT itp.).
Adresowanie bezwzględne excel




Adresowanie mieszane (A$1, $E2)

Pod tą nazwą kryje się używanie dwóch typów adresowania opisanego powyżej. Ten typ adresowania blokuje możliwość translacji danej kolumny lub wiersza (w zależności od położenia znaku $).


adresowanie mieszane excel

Dla zainteresowanych ;)

Komórka Excel jest obiektem posiadającym własności opisujące ją. Czyli posiada informację o min. rozmiarze tekstu i jego formatowaniu, obramowaniu i innych. My możemy odwołać się do tych własności pisząc bardziej zaawansowane makra w VBA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz